Zabójcze stereotypy!
Zabójcze stereotypy!
autorem artykułu jest Joanna Wiejak
Stereotypy sprawiają, że obiegowe poglądy stają się wyznacznikiem naszego postępowania. Nie zastanawiamy się nad szczegółami. Nie analizujemy przyczyn. Przyjmujemy za pewnik niby oczywiste fakty i prawdy. Kierujemy się nimi budując nasze osądy, wypowiadając myśli, wyrażając opinie. Ale czy zawsze mamy rację?
Wyobraź sobie teraz: jaką scenę widzisz, gdy słyszysz słowo: eksmisja? Już zapewne wiem. Histeryzująca matka, szarpiąca za rękaw policjanta, bezrobotny ojciec, komornik o twarzy bez wyrazu, wynoszone bezładnie tobołki, meble na chodniku, a wokół wianuszek płaczących, zdezorientowanych, umorusanych dzieci. Taki obraz skutecznie kreują media. Dłużnik to nieszczęśnik, biedak. Wierzyciel to bezdusznik, który gnębi uciśnionych. Czyż nie są to także stereotypy, zakorzenione w Tobie?
Każdy kij ma jednak dwa koÅ„ce. Nie mówiÄ™, że taka historia nie może siÄ™ zdarzyć. SÄ… jednak sytuacje odwrotne i one uciekajÄ… naszej uwadze: wyÅ‚udzenia kredytów lub podbijanie ich do wysokoÅ›ci, której nie jest w stanie siÄ™ spÅ‚acać. Efekt – gigantyczne dÅ‚ugi. Åšwiadome nie pÅ‚acenie przez dÅ‚użnika za towar wziÄ™ty z hurtowni. WydÅ‚użanie w nieskoÅ„czoność terminów pÅ‚atnoÅ›ci dla producentów przez np. supermarkety. Efekt – wierzyciel staje przed widmem bankructwa i zwolnieÅ„ pracowników. Branie kolejnych pożyczek konsumpcyjnych, gdy nie sÄ… spÅ‚acane poprzednie. Efekt - dÅ‚ugi przyrastajÄ… lawinowo. Przepijanie opÅ‚at za mieszkanie, niech pÅ‚acÄ… pospoÅ‚u inni. Prowadzenie życia na pokaz, na kredyt i rozrzutność ponad miarÄ™. Zawsze efektem jest przyrost zadÅ‚użenia i komplikacja sytuacji dÅ‚użnika, ale też generowane sÄ… straty po stronie wierzyciela.
Są ludzie, którzy popadają w kłopoty, bo są niezaradni. Są ludzie, którzy popadają w długi z przyczyn losowych. Ale są też oszuści, którzy wyłudzają kredyty, towar, pieniądze i bez skrupułów żerują na innych. Nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka.
Wierzyciel to nie ciemiężca. Wierzyciel to ktoś, kogo oszukano. To ktoś, komu nie oddano należności, chociaż mu obiecano.
Dłużnik to nie ktoś niewinny. Dłużnik to ktoś, kto wziął coś i tego nie oddał, albo za coś nie zapłacił. Być może płacą za to inni. Dłużnik zazwyczaj deklarował, że oddać lub zapłacić będzie w stanie.
Dlaczego więc uważamy, że nakazanie dłużnikowi zapłaty lub odebranie mu własności, za którą winny jest pieniądze jest nieetyczne? Czyż wydając takie opinie nie kierujemy się stereotypami? Czyż nie kierujemy się jedynie obrazkami wykreowanymi w telewizji?
Źródło: tygodnik internetowy CashFlow&You
--
SukcesPartner.pl Sprawdź, jak odnieść sukces w biznesie
Kursy-Finansowe.pl - Zobacz, jak zostać profesjonalnym inwestorem
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Sukces - upór czy wytrwałość?
Internet jako narzędzie dotarcia do Pacjentów
Rezygnacja z pracy by założyć własny biznes
Dlaczego brakuje nam motywacji do ćwiczeń?
Automatyczne nawadnianie ogrodu, luksus czy standard?